Kadına Şiddete Hayır
YAŞAM DİYARI

Çocuklarda İştahsızlık

Çocuklarda İştahsızlık

Birçok anne ve babanın en büyük sıkıntısı çocuklarda iştahsızlık problemidir. Özellikle okul çağına yaklaşan çocukların en büyük sorunu olan iştahsızlık problemimin sizlerde üstesinden rahatlıkla gelebileceksiniz. Çocukların dokuz yaşına kadar olan dönemlerinde iştahsızlık çekmeleri gayet normal karşılanıyor. Uzman doktorlarda bunun ciddi bir sebepten dolayı olmadığının haberini vererek içimize bir nebze de olsa su serpiyorlar.

Birçok anne çocuklarının saatlerce yemek yemeseler bile sıkıntı yaşamadıklarını ve aç olmalarına rağmen yine de yemek yemek istemediklerinden her zaman yakınırlar. Fakat bundan dolayı korkmamalısınız. Neden mi?

  • 1-2 yaşına gelen çocuklarda yemek seçme, yemek yememe gibi alışkanlıklarla hemen hemen her aile karşılaşabilir. Bu dönemde çocuk bazen çok bazen az yer sizler bunun üzerinde çok fazla durmayın. Fakat hiç yemek yemiyorsa verdiğiniz besinleri almayıp sürekli geri çeviriyorsa işte o zaman mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

Çocuklarda iştahsızlığın sebepleri ;

  • Diş çıkarmak iştahsızlığa sebep olan sorunlar arasındadır. Ateşli hastalıklar ve kansızlık gibi bazı sorunlarda iştahsızlığa yol açan nedenler arasında yer alır.
  • Yine ailede ebevynlerin birbirleri ile olan geçimsizlikleri, sürekli anne baba arasında oluşan kavgalar da çocuğu önemli bir derece de etkiler.

Çocuğunuzda iştahsızlık problemi varsa ve eğer sorunun sizden kaynaklandığını düşünmüyorsanız ilk olarak uzman bir doktora gitmelisiniz. Eğer yazdığımız sorunlardan hiçbiri yoksa ve çocuğunuz bazen yiyip bazen yemiyorsa bunu çok fazla büyütmeyin. Bu yaşlarda normal karşılanan iştahsızlık durumu sizleri korkutmasın. Fakat illa aklınızda soru işaretleri kalacaksa mutlaka bir uzmana başvurun.

Farklı bir makalemizde de iştah arttıran gıdalar, iştah arttırmanın yolları, iştahsız çocuklar için neler yapılmalı  sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın