YAŞAM DİYARI

DOĞUM SONU DEPRESYON

DOĞUM SONU DEPRESYON

Doğum kadınlar için uzun ve yorucu geçen bir eylemdir. Aynı zamanda aileye yeni birinin katılacak olmasının verdiği mutlu bir dönem olarak kabul edilmektedir. Doğumdan sonra kadınlar kendilerini yorgun ve bitkin hissederler. Doğum sonrası dönem kadınlar için hassas ve psikiyatrik rahatsızlık riskinin arttığı bir dönemdir.Bazı kadınlarda  bu dönemde üzüntü ve kaygı  meydana gelebilir. Bu üzüntü ve kaygılar doğum sonrası ailenin  ve çevrenin yardımıyla kolayca anlatılabilir ve genellikle 7-10 gün içinde kendiliğinden kaybolur. Ancak bu durum fark edilmeyip gerekli önlem alınmazsa  doğum sonu depresyona neden olur.  Doğum sonu depresyon anne ve çocuk sağlığını önemli derecede etkileyen ve dikkate alınması gereken bir hastalıktır. Doğum sonu depresyon yaklaşık olarak kadınların %10-15 inde görülür, adölesan annelerde bu oran   % 26 dir. Doğum  sonu depresyon doğumu takiben ilk dört hafta içinde olabileceği gibi bir yıl içinde herhangi bir zamanda da meydana gelebilir. Genelliklede bir yıl kadar sürer  tedavi edilmediğinde bu süre iki yıla kadar çıkabilir. Doğum sonrası depresyon sadece anneyi değil aynı zamanda bebeği de etkileyen önemli bir durumdur.DEPRESYON

Doğum sonu depresyonun risk  faktörleri:

  • Doğum sonrası hormon düzeylerinde görülen değişiklikler
  • Annenin daha önce geçirmiş olduğu bir depresyonun var olması
  • Eşler arasında sağlıklı bir ilişkinin olmaması
  • Ekonomik durumun düşük olması
  • Gebeliğin istenmemesi özellikle tecavüz sonrası oluşan bir gebelikse
  • Anne yaşının 20 nin altında olması

Doğum sonrası depresyonda kadınlar kendilerini yalnız  ve değersiz hissedebilirler, sürekli ağlama modundadırlar,  uykusuzluk vardır, dikkat eksikliği yaşarlar kilo kaybı görülür unutkanlık mevcuttur ve en önemlisi  depresyon geçiren bir kadın bebeğine ve kendisine zarar veren davranışlar sergileyebilir. Yani intihar girişiminde bulunabilir.Bu durum annenin sosyal yaşantısını, mesleki hayatını ve bebeğin gelişimini olumsuz  yönde etkiler. Bu dönemde anne yalnız bırakılmamalı özellikle eşin desteği bu dönemde çok önemli. Bebeğin bakımı tek başına anneye bırakılmamalı  bebeğin bakımında anneye  destek olunarak onun dinlenmesine olanak verilmeli. Bu dönemde annenin beslenmesine de özen gösterilmeli. Annenin bu dönemde zayıf düşmemesi için  ağırlıklı olarak  kalsiyum ve protein zengin besinler önerilmelidir.

Annede ağır depresyon belirtileri gözlendiğinde mutlaka tıbbi destek alınmalı. Çevre yanlış anlar psikolojisinden çıkılmalı ve gerekirse antidepresanlar kullanılmalıdır. İlaç tedavisiyle beraber bu dönemde destekleyici tedavide uygulanmalıdır.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın