Kadına Şiddete Hayır
YAŞAM DİYARI

Ek Gıda Olarak Yumurta Sarısı Verilmeli midir?

Ek Gıda Olarak Yumurta Sarısı Verilmeli midir?

Yumurta en alerjik 8 besinden biri olarak bilinir. Özellikle de beyazının alerji yaptığından bebeklerde 8. aydan önce verilmemesi gerektiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalar besinler içindeki en kaliteli proteinin yumurtada olduğunu göstermiştir. Ayrıca yumurta dışarıdan alınması gereken amino asitleri dengeli ve yeterli miktarda içerir. Hem de kolay sindirilebilir. Tamamına yakını vücut tarafından kullanılır.Bu nedenle çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi açısından çok gereklidir.

Ek gıda olarak yumurta sarısı verilmeli midir?

Yumurta genel olarak başlıca, A,D,B ve E grubu vitaminleri ve iz miktarda diğer vitaminleri de içerir. Yumurta sarısı, bol miktarda kemik gelişiminde rol oynayan A ve D vitaminlerini bol miktarda içerir. Bunun yanı sıra büyümede rol oynayan minerallerden çinko da içermektedir. Uzmanlar gelişmede katkısı büyük olduğundan haftada 3 kez kahvaltıda verilmesini önermektedir.

Genellikle ek gıdaya geçişte katı pişmiş yumurta sarısı bebek kahvaltıya alıştıktan sonra 7-8. ayda 1 çay kaşığı olarak beslenme programına eklenir, yavaş yavaş artırılır. Bir haftanın sonunda bebek günde bir yumurta sarısı yiyebilir. Sarısına alerjisi olmayan bebeklerde 10. aydan sonra yumurtanın beyazı da verilebilir.

Ancak aşağıda belirtilen durumlarda özellikle yumurta beyazı 1 yaş sonrasına ertelenebilir ;

  • Ailesinde alerjisi olan,
  •  Bebekliğinde aşırı gaz sancısı olan,
  •  Bebek egzaması geçiren,
  •  Tekrarlayan bronsiolit atakları olan,
  •  Doktorunuzun alerjiden şüphelenmesi.

Uzmanlar 2 yaş ve sonrasında çocukların vücudun alerjiye verdiği tepkileri daha az olduğundan yumurtanın tamamının belirli aralıklarla verilmesini önermektedir. Ek gıdada yumurta verilirken pişirilme süresinin iyi ayarlanması gereklidir. Fazla haşlanan yumurta sarısındaki demir ile beyazındaki sülfür birleşerek yeşilimsi bir halka oluşturur. B grubu vitamininde kayıplar oluşur. Az pişmiş olması hem sindirimi zor olması hem de mikroorganizma kontaminasyonu’na sebebiyet verebilir. Bu nedenle iyi pişmiş olması önemlidir.

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın