Kadına Şiddete Hayır
YAŞAM DİYARI

Erken Başlanan Ek Gıdaların Zararları

Erken Başlanan Ek Gıdaların Zararları

Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilmelidir?

Her çocuk için farklı olmakla birlikte ek gıdaya geçiş ayı olarak doktorlar genelde dördüncü ayı önermektedir. Dördüncü aydan itibaren yavaş yavaş anne sütü yine asıl gıda olmak kaydıyla ve doktorunuzun tavsiyesiyle ek gıdaya geçilmelidir. Ek gıdaya geçildiğinde çocuğun gerçekten hazır olması çok önemlidir. Hasta olduğu dönemler, huzursuz olduğu dönemlerde yeni denemelerden kaçınılmalıdır. Aksi takdirde çocuğu ek gıdadan tamamen uzaklaştırabilirsiniz.

Erken Başlanan Ek Gıdaların Sakıncası Nelerdir?

Anne sütü bir bebek için ilk altı ay kritik önem taşımaktadır. Bebeğin en önemli gıdası olan bu eşsiz besinden bebeğin azami olarak yararlanabilmesi için doktor tavsiyesi dışındaki durumlarda kesinlikle ek gıdaya dört ay ve öncesinde geçilmemelidir. Çünkü bu erken geçişler bebeğin anne sütünü ya daha az almasına ya da tamamen bırakmasına neden olabilir.

Ek Gıdaya Geçiş Dönemlerinde Neden Bebekler Arasında Farklar Vardır?

Bazı bebekler ek gıdaya erken bazıları daha geç geçer. Eğer bir bebeğin kilo, boy ve gelişimle ilgili herhangi bir problemi yoksa ve hatta yaşıtlarından ilerideyse yine doktor tavsiyesiyle ek gıdaya geçiş altıncı aya kadar çekilebilir. Ve bu aşamadan sonra ek gıda denemeleri adım adım yapılır. Böylece bebek anne sütünden daha fazla faydalanmış olur.

Ek Gıdaya Geçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ek Gıdalara yavaş ve dikkatli geçilmesinin en büyük nedeni günümüzde her üç bebekten birinde görülen alerjik problemlerdir. Her gün bir besin denenmeli ve o besinde alerji olmadığı anlaşılırsa ertesi gün onun üzerine yeni bir ürün daha eklenmelidir. Alerjik ürün olarak bilinen çilek, karpuz, domates gibi ürünlerle başlanmamalı, bir yaşından önce, bal, balık, bakla, bezelye gibi besinler verilmemelidir.

Yumurta akının çok fazla kalsiyum içermesi nedeniyle yedinci aydan itibaren azar azar verilmesi gerekmektedir. Herhangi bir besin tattırıldığında bebeğiniz beğenmediyse zorlanmamalı bir kaç gün sonra tekrar denenmelidir.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın