YAŞAM DİYARI

Geven (Astragalus Glycyphyllus)

Geven (Astragalus Glycyphyllus)

Geven normalde herhangi bir yan tesiri olmayan dikenli bir bitkidir. Farklı çeşitlerinin olmasının yanında farklı da faydaları olan Geven Bitkisini sizlerde bugün tanıyacak ve bu faydalı bitkiyi sizlerde seveceksiniz. Bunların yanı sıra erezyonla mücadele için kullanılan geven kökleri toprağa iyice yayıldığı için toprak kaymasını engeller. Kitre Zamkı da bu faydalı bitki olan gevenden elde edilir. Kitre zamkı ilaçlarda kullanılan bir zamk çeşididir ve çokta pahalıdır. Geven bulunan bölgeler sadece kitre zamkı ile iyi bir gelir sağlayabilir. Türkiye’de geven bitkisinin  3 çeşidi vardır.

Sizler için en önemli kısım eminim ki gevenin faydalarıdır. Şimdi hep birlikte gevenin faydaları nelerdir birde buna bakalım.

  • Hayatımızı ciddi anlamda etkileyen ve son zamanlarda sıkça artan Tansiyon Hastalığı için geven iyi bir bitkidir. Geven yaprakları kaynatılır ve balla tatlandırılarak kullanılırsa tansiyon hastalığı için faydalıdır.
  • Geven kaynatılır ve balla tatlandırılarak içilirse ağrıları da keser. Sizde vücudunuzun herhangi bir yerinde bir ağrı hissediyorsanız ilk olarak doktordan tavsiye alarak geveni uygulayabilirsiniz.
  • Geven lapa yapılır ve şiş yerlere sürülürse şişlikleri geçirmeye yardımcı olur.
  • Geven kökü kaynatılarak balla tatlandırılır ve içilmeye devam edilirse mide iltihabına iyi gelir.
  • Geven kökü lohusa hanımlarımız içinde yaralı bir bitkidir. Özellikle geven kökü ve yaprakları kaynatılarak ve balla tatlandırılarak içilirse lohusa hanımlarımızın sütlerinin artmasına yardımcı olur.
  • Bağırsak iltihapları içinde geven balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse iltihaplardan kurtulmanıza da yardımcı olur.

Biz sizler için bu makalemizde geven nedir size bu faydalı bitkiyi paylaştık. Fakat hastalığınız için öncelikle uzman bir hekime gitmeli ve hastalığınız hakkında bilgi almalısınız. Ve bu faydalı bitkileri kullanmadan önce her ihtimale karşı yan etkilerini araştırmalısınız.

Sağlıklı günler dileriz.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın