Kadına Şiddete Hayır
YAŞAM DİYARI

Goji Berry Efsanesi Gerçek mi?

Goji Berry Efsanesi Gerçek mi?

Goji Berry Nedir?

Değerli okurlarımız bu yazımızda uzun süredir gündeme gelen Goji Berry hakkında bilinmesi gerekenleri yazdık. Ana vatanı Tibet olan ve halk arasında kurt üzümü (mutluluk meyvesi) olarak bilinen Goji Berry ülkemizde son yıllarda üzerinde çok durulan otantik bir meyve. Goji Berry kırmızı renkli ve keskin tadı olan bir meyvedir. Tat olarak tatlı ve ekşi arasında bir yerde olan goji berry üzüm ve vişne tatlarına yakındır. Ülkemizde daha yeni yeni tanınan bu meyve besin değeri yüksek olan ve sağlık açısından çok faydalı bir meyve.

Tibet, Nepal ve Himalaya bölgesinde tüketimi yaygın olan goji berry sayesinde halk daha uzun yaşam sürüldüğü kanısındadır. Batı dünyasında terapatik ve besin değeri yüksek olan goji berry ile alakalı bilimsel çalışmalar yapılmaya başlamış ve goji berry’nin faydaları ortaya çıkmıştır. Peki Goji Berry’nin faydaları nelerdir?

Goji Berry’nin Faydaları Nelerdir?

Türkiye’de yeni yeni tanınmaya başlayan Goji Berry Tibet’te yüzyıllardır böbrek ve karaciğer tedavisinde kullanılıyor. Goji Berry’nin içerisinde bulunan germanium maddesi kanser önleyici bir maddedir ve goji berry bu maddeyi taşıyan ve bu özelliğe sahip birkaç bitki türünden birisidir. Goji berry içerisinde bulunan antioksidan maddeler ve polisakkaritler sayesinde kanser hastalığına neden olan genetik değişimleri engeller.

Goji berry’nin bir özelliği de kanı temizlemesi ve kolesterolü düşürmesidir. Goji berry karaciğer kanserinden koruyor. Goji berry vücuttaki yağ oranını azaltır ve uyku düzensizliğini önler. Hafızayı güçlendiren goji berry vücuttaki iyileşme hızını artırır. Yüksek tansiyonu önlediği ve vücuda daha genç ve diri bir görünüm kazandırır.

Goji Berry’nin Başlıca Faydaları

 • Kanseri önlemeye yardımcı olur.
 • Kalp damar sağlığı için faydalıdır.
 • Göz sağlığı için faydalı etkileri vardır.
 • Uykuya yardımcı olur.
 • Grip tedavisinde etkilidir.
 • Akciğer sağlığına olumlu etkileri vardır ve akciğer iltihaplarına faydalıdır.
 • Yüksek tansiyonu engeller.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Yaşlanmayı geciktirir.

Alternatif tıp ile kilo vermek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu goji beryy ile zayflamak mümkün mü?

Goji Berry ile Kilo Vermek

İnsanların kilo alma sebeplerine baktığımızda ana sebep olarak kişilerin iştahlarını kontrol edememesi ve şekerli yiyecekleri çok tüketerek vücutta daha fazla şeker ihtiyacı uyandırması olarak karşımıza çıkmaktadır. İkinci neden olarak ise egzersiz eksikliğini söylemek mümkündür. Kilo almanın bu iki sebebi goji berry’nin diyete eklenmesiyle çözüme kavuşturulabilir.

Düşük oranda glisemik indekse sahip olan goji berry açlık hissini ve yiyecek isteğini azaltır. %21 i lif olan goji berry yeme isteğini azaltırken tokluk hissi verir. İçerisindeki kromium maddesi kan şekerinin kontrol edilmesine yardımcı olur. Peki Goji Berry nasıl tüketilmelidir ?

Goji Berry Nasıl Tüketilmelidir?

Her istenildiğinde bulamak mümkün olamayan goji berry meyvesinin kurusu, çayı ve suyunu tüketmekte faydalıdır. Goji berry çayı veya suyu lif ihtiyacını karşılamasa da yeteri kadar vitamin ve mineral sağlar. Taze olarak veya kurutulmuş olarak goji berry tüketmek en faydalı olan yöntemdir.

Goji Berry ara öğünlerde bir avuç dolusu tüketilebileceği gibi tahıl kahvaltılık  gevreklerine, kurabiyelere ve ara öğünlerde yoğurt içerisine ilave edilerek tüketilebilir.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. İrem Deri dedi ki:

  Goji Beery aldım şuan kullanıyorum gerçekten çok faydasını gördüm tavsiye ederim herkese

  1. admin dedi ki:

   Umarım herkes faydalanır

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın