YAŞAM DİYARI

İnfluenza Virüsü Hızla Yayılıyor SALGIN VAR!

İnfluenza Virüsü Hızla Yayılıyor SALGIN VAR!

Uzmanlara göre özellikle çocuk, 65 yaş üstü yaşlılar ve kronik hastalığı olan bağışıklık sistemi zayıf hastalar, onkoloji hastalarının büyük risk taşıdığı belirtildi. Havaların ciddi derecede soğumasıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonu şikayeti ile hastahanelere akın edenlerin sayısı hızla artıyor.

İnfluenza Virüsü Nedir?

A, B ve C virüslerinin sebep olduğu viral bir enfeksiyon olan İnfluenza insanlarda yaygın olarak hastalıklara sebep olan İnfluenza A virüsüdür.

Viral bir hastalık olmasına rağmen Grip, influenza veya enfluenza sağlıklı insanlarda yaklaşık bir haftada atlatılırken vücut direnci düşük olan çocuk, yaşlı ve kronik hastalıkları olan “AIDS, kalp ve akciğer hastaları, kronik böbrek yetmezliği hastaları, diabet hastaları vb.) insanlarda tedavi süresi uzamaktadır.

Çoğu zaman üzerine düşmediğimiz ve sıklıkla ihmal ettiğimiz bu hastalık en fazla küçük çocukları ve yaşlıları etkiliyor. Bebek ve çocuklarda ihmal edilmemesi gereken grip ve nezlenin, ihmal edilmesi durumunda bilhassa akciğer ve kulaklar için çok ciddi riskler taşıyor.

Halk arasında genellikle burun akıntısı ile başlayan ve devamında griple karıştırılan nezle, çocuklar ve bebeklerde en fazla görülen  hastalıkların başında geliyor. Griple nezlenin bulguları birbirine benzese de, iki hastalığa da sebep olan etkenler farklılık gösterir. Burun, boğaz ve soluk borusunda oluşan ve viral bir hastalık olan nezle; akciğerleri ve kulakları olumsuz etkileyebiliyor. Bu sebeple bebek ve çocuklarda rastlanılan nezleler önemsenmelidir ve üzerinde durulmalıdır.

Salgın Var!

Soğuk havaların etkisini artırmasıyla birlikte nezle ve grip salgını hızla yayılıyor. Özellikle bebek ve çocukların sıkıntılı bir süreçten geçtiği şu zamanlarda enfeksiyon hastalıkları hızla yayılıyor. Kişiden kişiye çok çabuk yayılma özelliği olan bu hastalıklar hasta kişinin öksürmesi sonucu ortaya çıkan su damlacıklarını diğer insanların teneffüs etmesi sonucunda hızla bulaşabiliyor. Eğer virüs akciğere yerleşirse daha büyük sorunlara neden olabiliyor. İhmal edilmemesi gereken hastalık çocukları, 65 yaş üstü yaşlıları, kalp hastalarını daha çok tehdit ediyor.

GRİP, İNFLUENZA VİRÜSÜ NEDENİYLE ORTAYA ÇIKIYOR

Nezle ile benzer özellikler taşıyan grip çok yaygın görülmekte olan bir viral hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Hastalığın çıkış sebebi olan influenza virüsü gribi nezleden ayıran en önemli sebeptir. Soğuk havalarda oldukça yaygın olarak ortaya çıkan grip küçük çocuk ve yaşlılar için büyük sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Baktığımız zaman belirtileri içerisinde öksürük, ateş, burun akıntısı baş ağrısı ve eklem ağrıları gibi semptomlar görülüyor.

Hastalığın tedavisinin ve ilaç kullanımının doktor gözetiminde yapılması öneriliyor. Yine hastalığın tedavi sürecinde yatak istirahati, burun temizliğinin yapılması, bol sıvı tüketimi ve sağlıklı beslenme hastalığın iyileşme sürecinde önemli rol oynar.

Bebek ve Çocuklara Dikkat!

Bir yaşından küçük bebeklerde hastalık ilaç kullanılacak boyuta geldiyse uzman hekim bilgisi olmadan ilaç kullanmamaya mutlaka dikkat edin. Eğer bebeğinizde ateş, renginde solma, sıvı tüketimini reddetme, nefes almakta güçlük çekme ve nefes alırken hırıltı varsa vakit kaybetmeden doktora müracaat ediniz.

Yine hasta çocuğun bulunduğu ortamda kesinlikle sigara içilmemeli, ortam sık sık havalandırılmalı ve çocuk kalabalık ortamlara sokulmamalıdır. Çocuğu giydirirken çocuk ne üşüyecek kadar ince nede terleyecek kadar kalın giydirilmelidir.

loading...
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın