YAŞAM DİYARI

Kadınların Öldürülme Sebepleri Nelerdir

Kadınların Öldürülme Sebepleri Nelerdir

Kadın cinayetleri Türkiye’nin kanayan yarasıdır. Bu konuda yapılmak istenen çalışmalar da ortaya çıkartılan yasalar da ne yazık ki ciddi anlamda etkisiz kalmakta. Öyle ki pek çok kişi için her gün gazete ya da haberlerde karşılarına çıkan bu haberlere karşı artık kayıtsız kalmaya başladı. İşin daha kötüsü bu sorun yalnızca Türkiye’de değil dünyanın dört bir yanında önüne geçilemeyen sorunlar içerisinde ilk sıralarda yer almakta.

Kadınların Öldürülme Sebepleri 

Yapılmakta olan araştırmalarda da görülebileceği üzere cinsiyetlerin eşitliği konusunda lider olan en gelişmiş ülkelerde dahi kadına karşı şiddet konusu henüz çözülebilmiş değil. Başta Dünya Sağlık Örgütü, AB, BM olmak üzere pek çok kuruluş ise bu konuda çalışmalarını yapmaya devam etmekte.

 Türkiye’de Kadına Şiddet

Genel olarak kadınların öldürülme sebepleri nelerdir sorusuna alınan ilk cevap namus. Bu konuda cinayet işleyen erkeklere göre onlar kadınları istedikleri gibi kullanabilmekte ancak kadınların bu aşamada söz söylemeye hiçbir hakları bulunmamaktadır. Kadın evli iken şiddet gördüğü için ayrıldığı zaman bu sefer eski eşi ondan ayrılmasını hazmedemeden kadını öldürme hakkını kendinde buluyor. Üstelik yalnızca evli kadınlar değil aynı zamanda sevgili ya da nişanlı, hatta platonik aşıklar da yine kadınlar üzerinde hak sahibi olduklarını ve gerekirse yaşama haklarını ellerinden alabileceklerini düşünmekteler. Bunun dışındaki diğer sebepler ise yine bu sebepte olduğu gibi oldukça acı. Yemeğin zamanında gelmemesi, kadının erkek ile birlikte olmak istememesi, camdaki perdenin açık olması, yemeğin tuzunun az ya da çok olması gibi sebepler ne yazık ki kadınların hayatlarına mal oluyor.

 Kadına Şiddet ile Alakalı Çözümler Yeterli Mi?

Bu konuda ortaya koyulan çözümler ise ağırlıklı olarak kadınların hak ve özgürlüklerinin arttırılmasından ziyade var olan aile kavramının korunmasına yönelikti. Böyle olunca etkili sonuçların kendini göstermesi gibi bir durum söz konusu olmuyordu. Ancak şimdilerde gerek sivil toplum kuruluşları gerekse bireysel olarak insanların çabası ile kadına şiddet ile alakalı çok daha etkili çözümlerin elde edilmesi adına çalışmalara daha farklı şekilde ağırlık verilmeye başladı.

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın