YAŞAM DİYARI

Kelek Gibi Görünen Bu Karpuzun Faydaları Saymakla Bitmiyor

Kelek Gibi Görünen Bu Karpuzun Faydaları Saymakla Bitmiyor

Sarı karpuz şifa kaynağı oldu.Yaz aylarında serinlemek ve ferahlamak için sıkça tükettiğimiz karpuzun kanser türlerinde hem koruyucu hemde tedavi edici özellikleri olduğunu biliyor muydunuz? Karpuzun faydaları bununla da bitmiyor. Karpuz özellikle kan basıncının düzenlenmesinde ve kalp fonksiyonlarının düzenlenmesine de yardımcı oluyor.

İyi bir lif kaynağı olmasından dolayı ise bağırsak hareketlerini düzenleyen karpuz bağırsak kanserinden korunmada olumlu rol oynuyor. Karpuz çekirdeği içerisinde bulunan cucurbocitrin maddesi böbrek fonksiyonlarını düzenlerken kan basıncını da düşürmektedir.

İyi bir idrar söktürücü olan karpuz vücuttaki kanı ve atık maddeleri de temizliyor. Karpuz içerisindeki zengin mineraller sayesinde kemik gelişimini destekleyen bir yapıya sahiptir. Karpuz içerisinde yağ ve kolesterol içermediğinden kalorisi de (15 kcal –50 g) düşüktür.

Şimdilerde şifa kaynağı olarak satılmaya başlayan sarı karpuz özellikle Çin de çok tüketiliyor. 50-60 yıl öncesine kadar Anadolu da üretilen sarı karpuz zamanla unutulmuş ve üretimi durmuştur. Uzunca bir sürenin ardından sarı karpuz Burdur’da tekrardan üretilmeye başlandı.

Karpuz içerisindeki zengin mineraller sayesinde kemik gelişimini detekleyen bir yapıya sahiptir.Ülkemizde sonradan popüler olan Giseng ve Altın Çilekten sonra Sarı Karpuz kapış kapış satılıyor.

Sarı karpuza rengini veren karatenoid maddesi sağlık açısından da oldukça faydalı. Felce karşı koruma özelliği olan bu madde bazı nörolojik hastalıklarında riskini azaltıyor. Sarı karpuz cinsel gücü artırırken ereksiyon bozukluklarında iyi geldiği uzmanlar tarafından dile getirilen bir diğer konu.

Düşük kalorisi nedeniyle diyet listelerinde sıkça yer alan karpuz B ve C vitamininin yanı sıra Kalsiyum, Sodyum, Potasyum ve Demir mineralleri içeren zengin bir meyve. Özellikle diyetlerinde kapuz kullananların tükettikleri karpuzun olgunlaşmış olmasına dikkat etmesi gerekir.

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın