Kadına Şiddete Hayır
YAŞAM DİYARI

Menopoz ve Belirtileri

Menopoz ve Belirtileri

Menopoz ;genel olarak hanımların 40 yaş ve sonrasında görülür. Bazı kadınlarda erken başlasa da genel olarak görülen 40-55 yaş aralığıdır. Adet kanamalarının düzensizleşip ardından  kesilmesiyle meydana gelir.
Menopoz nedir sorusuna aslında tek kelimeyle cevap vermekte mümkündür. Menopoz son adet kanaması demektir. Menopoza giren kadınlar son adetlerinden sonra bir daha adet görmezler. Menopoz hayatımızın en doğal evrelerinden biridir ve belirli bir yaşa gelen her kadında görülür. Fakat bu yaştan önce erken menopoza giren kadınlarda olabilirler. Fakat istisnalar kaideyi bozmaz ve ve genel olarak görülme yaşı 40-55 yaş aralığıdır.
Kadınlık hormonları olan progesteron ve östrojen hormonlarının azalması ve bu hormonların yumurtalıklarda üretiminin bitmesi menopozun sebepleri arasındadır.
Menopozda görülen belirtiler nelerdir?
• İlk belirtilerden biri adet düzensizliğidir. Yumurtlamanın azalmasıyla kanama miktarının azalması adetin tamamen kesilmesine sebep olur.
• Özellikle gece terlemeleri ve gündüz farklı zamanlarda terlemelerde menopoza giren kadınlarda görülen belirtilerdir.
• Ateşlenmeler, hararet basması gibi sebepler menopoz belirtileri arasındadır.
• Farklı zamanlarda çarpıntıların olması.
• Sinirli olmak, gergin olmak, depresyon gibi sebeplerde menopoz belirtileri arasında yer alır.
• Menopozda görülen bir diğer belirtide cinsel ilişki sırasında duyulan ağrıdır. Vajinanın kayganlığını sağlayan suyun azalmasıyla artık vajina kuru duruma gelir ve buda ilişkiye girmeyi zorlaştırır.
• Cinsel ilişki sırasında ağrı, yanma, kanamalar ve tahrişlerin olması da yine menopoz belirtileri arasında yer alır.
Menopoza giren her bayanda bu belirtiler görülmeyebilir. Görülen kişilerde de en geç 3-4 yıl içerisinde bu belirtiler kaybolur.
Menopoz belirtileri eğer sizlerde de varsa mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Özellikle erken menopoz dönemi geçiren hanımlar mutlak bir hekime başvurmalıdırlar. Menopozun uzun dönem belirtileri de vardır bunu da sizler için başka bir yazıda paylaşacağız.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın