YAŞAM DİYARI

Öpücük Hastalığını Duydunuz mu

Öpücük Hastalığını Duydunuz mu

Enfeksiyoz mononükleozis yani halk arasında bilinen adıyla öpücük hastalığı nedir? Öpücük hastalığının belirtileri nelerdir? Öpücük hastalığı nasıl tedavi edilir? Hadi şimdi bu soruların cevabına birlikte bakalım.

Öpücük hastalığı “Enfeksiyoz Mononükleozis” Nedir?

Halk arasında öpücük hastalığı olarak bilinmekte olan enfeksiyoz mononükleozis genellikle çok büyük çocuklarda ve genç erişkinlerde rastlanılan bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalığın belirgin özelliklerine baktığımızda ateş, faranjit, dalakta ve lenf bezlerinde büyüme görülür. Ayrıca hastalıkta karaciğer büyümesi de sıklıkla görülmektedir. Kan sayımı tablosunda ciddi değişiklikler de meydana gelebilir. Yine bakıldığı zaman bazen de döküntü, klinik tabloya eşlik edebilir.

Hastalık kişiye göre farklı şiddette ortaya çıkabilir. Bazen hiç fark edilmeyecek kadar hafif atlatılabildiği gibi hastalık kişiye göre çok ağırda seyredebilir. Hastalık yenidoğan ve süt çocuklarında genellikle fark edilemeyecek kadar hafif geçer.

Öpücük Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığa sebep olan ‘epstein barr’ virüs incelendiğinde virüsün tek kaynağı insandır. Hastalık çocukla, erişkin veya çocukların yakın temasta bulunması veya dudaktan öpme sonucunda bulaşır. 

Enfeksiyon yapan bu virüs, tükürükle farklı kişilere taşınır, hastalık sonrasında aylar sürebilen uzun periyotlarda tükürükle saçılmaya devam edebilir.

  • Hastalık ateş, baş ağrısı ve halsizlik şeklide ortaya çıkabilir. 4 ile 6 hafta arasında kuluçka süresi olan hastalık birdenbire veya yavaş yavaş ateş, baş ağrısı, iştahsızlık, kırgınlık ve titreme ile başladıktan sonra lenf bezlerinde şişme, şiddetli boğaz ağrısı ile görülmeye devam edebilir. Hastalık kişiden kişiye hem süre hemde şiddet olarak belirgin farklılıklar gösterebilir. Çocuklarda hastalık genellikle erişkinlere göre daha hafif derecede seyredebilir. Ortalama 6 gün süren hastalık süresinde ateş 39-40 dereceye kadar yükselir. Kişiye göre ağır vakalarda ateş 3 haftaya kadar devam edebilir. Hastalık çocuklarda genellikle kısa süreli ve düşük ateş ile atlatılır. Hastalık başladıktan bi süre sonra lenf bezlerinde şişme ortaya çıkar. Tipik olarak büyüyen bu lenf bezleri; ağrılı, sert ve hassastır. En fazla boyun bezelerinde şişlik ortaya çıkar. Karın içindeki bezeler şişmesi durumunda, karın ağrısı yaparak yanlışlıkla apandisit sanılabilir.
  • Hastalık bademcik şişmesi, boğaz ağrısı ve deri döküntüsü şeklinde de kendisini gösterebilir. Hastalıkta boğaz ağrısı tipik olarak ortaya çıkar. Bakıldığında vakaların hemen hemen yarısında dalak büyümesi görülür. Yine karaciğerde büyüme %10-15 oranında ortaya çıkar. Fakat karaciğer büyümese de  vakaların %80’ine yakınında karaciğer enzimlerinde yükselme saptanır. Hastalığın ilk günlerinde deri döküntüsü ortaya çıkar. 1 ile 6 gün arasında süren döküntü genellikle küçük kırmızı şekilde görülür. Nadiren kanamalı döküntüler de görülebilir. Hastada döküntü varsa çok dikkatli olunmalı, iyi bir ayırıcı tanı yapılmalıdır.

Öpücük Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kendisini sınırlayan bir hastalık olan öpücük hastalığı iyi seyirli bir hastalık olmakla birlikte hastalığın özel özel bir tedavisi bulunmamaktadır.

Fakat kalp ya da sinir sistemi tutulumu durumu hastalığı ağırlaştırabilir. Ayıca ‘epstein barr’ virüsü bağışıklık sisteminde bozukluk bulunan hastalarda lenfatik sistemin yada  kan hücrelerinin farklı yapılanmasına bağlı farklı hastalıklar da görülebilir.

Öpücük hastalığının tedavisinde yatak istirahatinin yanı sıra iyi bir destek tedavisi hastalığın geçmesinde yeterli olur. Hastalarda bulgular tamamen düzelme görülene kadar ve dalak geri küçülene kadar hasta ile yakın temastan kaçınmak gerekir. Çocuk hastalara ağır spor yaptırmaktan kaçınmak gerekir.

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın