Kadına Şiddete Hayır
YAŞAM DİYARI

RSV Virüsü Çocukları Tehdit Ediyor

RSV Virüsü Çocukları Tehdit Ediyor

Ülkemizde özellikle bahar ve kış aylarında karşılaşılan bebek ve çocukluk dönemi alt solunum yolları enfeksiyonunun en yaygın sebebi RSV virüsü olarak karşımıza çıkıyor. RSV virüsü nedir, nasıl bulaşır ve nasıl tedavi edilir?

RSV Virüsü Nedir?

Bahar ve kış mevsimlerinde bebeklerde zatürre ve bronşit gibi ciddi hastalıklara sebep olan bu virüs özellikle prematüre doğan bebeklerde ile kalp ve akciğer hastalıkları bulunan savunma sistemi zayıf bebek ve çocuklarda hayati boyutlarda tehlike yaratıyor.  Tıbbi terimi Respiratuar sinsityal virüs olan RSV aslında kış aylarında çocuklarda olduğu kadar yetişkinleri de etkileyen ve solunum yolu enfeksiyonlarına sıkça neden olan en yaygın virüslerden birisi. Bulaşıcı özelliği bulunan bu virüs neredeyse 2 yaşına kadar birçok çocuğun başının belası oluyor. Virüs özellikle bronşit ve zatürre gibi kalıcı hasarlar bırakabilen solunum yolu enfeksiyonlarına neden oluyor. Özellikle yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde bu durum ciddi salgınlara neden olabiliyor.

Kalp ve akciğerinde problem bulunan savunması zayıf çocuklar ile prematüre bebekler büyük risk taşıyor.

RSV Virüsü Nasıl Bulaşıyor?

Bulaşıcı özelliği bulunan virüs insandan insana temasla veya eşyaya temasla da bulaşabiliyor. Virüsün kuluçka süresi duruma göre birkaç gün veya bir haftaya kadar sürebiliyor. Bir yaşın altındaki çocuklar RSV virüsünden daha çabuk etkileniyor. Virüsün bulaştığı hastaların hastahaneye yatırılması ve tedavi altına alınmaları gerekiyor.

Özellikle altı ayın altındaki Prematüre bebekler de, bağışıklık sistemi yetersiz olan bebeklerde,  oksijen ihtiyacı olan kronik akciğer hastalığı bulunan bebekler ve doğumsal kalp hastalıklı çocuklar RSV virüsünün neden olabileceği şiddetli enfeksiyon hastalıkları risk gurubu içerisinde yer almakta.

RSV virüsünün tanısı burun-boğaz salgılarında viral RNA saptanması ile konulmakta. Çocukluk döneminde öksürük, ateş, burun akıntısı ile birlikte üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde görülmekte. Daha sonra, zorlu nefes alma, orta kulak iltihabı, broşiolit ve zatürreye yol açıyor.

 

RSV Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Sık sık karşılaşılan bu virüsün bir aşısı yok. Ancak 29 haftadan küçük doğan yüksek riskli prematürelerde, doğumsal kalp hastalığı ya da kronik akciğer hastalığı olan çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonunu önlemek için RSV antikoru içeren bir ilaç kullanılıyor. RSV bronşiti sonrasında kulak iltihabı veya bakteriyel akciğer enfeksiyonu gelişirse antibiyotik kullanılabiliyor.

Sıvı kaybının yerine konması, solunumun dikkatle değerlendirilmesi ve oksijen desteği, üst solunum yolu aspirasyonu ve gerekirse solunum cihazına bağlanma uygulanması gerekebiliyor.

RSV’nin tam bir tedavisi olmasa da destekleyici tedavi uygulanabiliyor. Oksijensizliği önlemek, sıvı alımı düzenlemek, bronş kasılmalarını ve alevlenmeleri azaltmak tedavinin ana hatlarını oluşturuyor.

RSV Virüsüne Karşı Alınabilecek Önlemler
  • Bebek ile temas etmeden eller mutlaka sıcak su ve sabunla güzelce yıkanmalıdır.
  • Bebeğin bulunduğu ortamda kesinlikle sigara içilmemelidir.
  • Bebek kalabalık ve toplu yaşam alanlarına götürmemek.
  • Evde özellikle solunum yolu hastası varsa bebeğin yanına giderken maske takarak gitmek.
  • Bebeğin eşyalarını ve oyuncaklarını temiz ve steril tutmak.
  • Bebeği öpmemek yine alınacak önlemler arasındadır.

 

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın