YAŞAM DİYARI

Yürüyen Merdiven ve Asansörlere Dikkat

Yürüyen Merdiven ve Asansörlere Dikkat

Sevgili anne babalar bu yazıyı son günlerde sıkça gündeme gelen yürüyen merdiven ve asansör kazalarına dikkat çekmek için yazıyorum. Ebeveynlerin bir anlık dalgınlığından faydalanan çocukların anlık hareketleri yaralanmalara, ciddi sakatlıklara neden olurken durum bazende ölümle sonuçlanabiliyor.

Uzmanlar avm ve toplu kullanım alanlarında çocuklarınızın ellerini sakın bırakmayın diye uyarıyor. Özellikle metro istasyonları ve avm’lerde sıkça kullandığımız yürüyen merdivenler ve asansörler göründükleri kadar masum değiller. Şu son bir kaç günde çokça yürüyen merdiven kazası ve asansör kazaları gördük. Baktığımızda bu kazaların dikkatsizlik ve yapılan tehlikeli hareketlerden kaynaklandığı açıkça görülüyor.

Türkiye’de alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro salonları gibi halka açık alanlarda asansör ve yürüyen merdivenlerin hatalı kullanımı oldukça fazla. Tabi ki bu hatalı kullanım sonucunda da kazalar kaçınılmaz hale geliyor.

Dünyada asansör kazalarının en çok yaşandığı ülkelerin başında Türkiye geliyor. Avrupa ülkeleri içerisinde ölümlü asansör kazalarının yüzde 70’i Türkiye’de yaşanıyor. Yıllık ortalama tespit edilen 200 asansör kazasının %20 si can kaybı ile sonuçlanıyor. Yine bakımı yapılmayan ve kullanılamaz durumda olan asansörlerin kullanılması sonucu çok ciddi kazalar yaşanmaktadır.

Gündelik hayatta sıkça kullandığımız yürüyen merdiven ve asansörlere binerken özellikle çocuklar ve ebeveynlerin dikkat etmesi gereken temel altın kurallar.

Asansör Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Asansöre binerken ve inerken mutlaka adımlarınıza dikkat edin.
 • Asansörün kapısı açılırken ve kapanırken müdahalede bulunmayın.
 • Çocuklarınızı kesinlikle kontrol altında tutun asansöre giriş ve çıkışlarda dikkat edin.
 • Herhangi bir arıza veya elektrik kesintisi durumunda panik yapmadan alarm düğmesine basıp diafon ve/veya telefon ile irtibat kurun.
 • Yangın ve deprem gibi durumlarda kesinlikle asansöre binmeyin ve normal merdivenleri kullanın.
 • Yeşil Etiketli ve CE işaretli asansörlere binmeliyiz.

Yürüyen Merdiven ve Yürüyen Yol Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Yürüyen merdiven ve yürüyen yola binerken adımınızı dikkatli bir şekilde attıktan sonra el bandını tutun.
 • Yürüyen merdivenlerin yan korumalarına yaslanmayın
 • Elbise ve ayakkabı bağcığı gibi merdivenin arasına sıkışa bilecek şeylere dikkat edin.
 • Çocuğunuzun elini kesinlikle bırakmayın hatta mümkünse küçük çocuğunuzu kucağınıza alın.
 • Çocuğunuzun merdivene oturmasına izin vermeyin.
 • Evcil hayvanınızı kucağınıza alın.
 • Bebek arabası ile yürüyen merdivene binmeyin.

DİKKAT! Yaşanan bir sıkışma veya kaza durumunda panik yapmadan telefonla veya çevrenizden yardım isteyin. Kaza sonrası sıkışma durumunda yaralıya müdahale ederken dikkatli olun ve mümkünse itfaiye ve sağlık görevlilerinin gelmesini bekleyin.

DİKKAT! Daha fazla kişinin bilinçlenmesi için lütfen bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın. İlginiz ve duyarlılığınız için Teşekkür Ederiz.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın